Jednou z možností, jak zvýšit imunitu v problematickém chladném období, je užívat prostředky systémové enzymoterapie. Hlavním a nejznámějším zástupcem je enzymový přípravek Wobenzym, který je u nás registrovaným lékem (léčivým přípravkem). Pro podporu imunity a prevenci je k dispozici i doplněk stravy Prevenzym stejného výrobce (MUCOS), ale s menší paletou účinných látek.

Wobenzym

Wobenzym

Wobenzym – účinky a zkušenosti

Wobenzymu (i jiným výrobkům z kategorie systémové enzymoterapie) se často přikládá nedostatečně prokázaný pozitivní účinek. Také celosvětově není rozšířeno jeho užívání rovnoměrné. Nejběžnější je v „rodném“ Německu, poměrně populární je i v České republice.

Přes obecné pochybnosti je zdokumentována řada případů pozitivních efektů, které Wobenzym má. Wobenzym se úspěšně používá třeba jako pomocný prostředek při léčbě poševní kvasinkové infekce (mykózy), kdy předvším podstatně omezuje výskyt recidivy tohoto nepříjemného onemocnění, který trpí ročně v České republice až 100 tisíc žen. Pozitivní zkušenosti jsou i při léčbě jiných zánětů. Další aplikační možností je i léčba otoků (i pooperačních) a poúrazových stavů.

Mezi další pozitivní efekty, které můžeme ocenit v zimním období, patří vedle zvýšení imunity i zvýšení účinků antibiotik.

Cena léku Wobenzym, akce

Relativně nejlevnější je Wobenzym v největším balení – nejedná se ale o lacinou záležitost, cena Wobenzym-u 800 je okolo 2600 Kč (viz článek na enzymoterapie.webmart.cz). Na internetu a také v akcích v kamenných lékárnách lze něco ušetřit, ale obvykle nelze počítat, že se toto největší balení dostane laciněji než 2400 Kč.

Příbalová informace, účinky a dávkování Wobenzymu

Díky tomu, že se jedná o registrované léčivo, můžeme si všechny důležité informace o účincích a dávkování přečíst předem také na stránkách, které provozu SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv).

Wobenzym za „velkou louží“

Produkt s mírně odlišným složením se pod názvem Wobenzym(R) N se prodává i v USA, ovšem tam nemá status léčiva registrovaného agenturou FDA (Food and Drug Administration, obdoba našeho Ministerstva zdravotnictví), podobně je tomu i v Kanadě.

Pozn.: Wobenzym je gramaticky obtížně zapamatovatelné jméno, proto se také často setkáváme s chybným označením wobenzim, wobenzin, wobenzyn nebo vobenzym.