Pokud máme u domu vlastní zahradu, tak se přímo vybízí využít ji pro něco z kategorie privátního welnessu. V úvahu připadá hned několik možností: venkovní sauny, vířivé vany čili vířivky, nebo zahradní venkovní bazény. Každá z možností má své pro i proti, tak se na jednotlivé možnosti podívejme blíže.

Venkovní sauna

Kdo má rád saunování, tak ten si v samostatně stojící venkovní sauně asi užije nejvíce. Na druhou stranu může být na závadu nedostatek intimity, zvláště pokud se hodláme saunovat v rouše Adamově (Evině). Stále populárnější alternativou ke klasické suché nebo parní sauně je elektrická infrasauna, kterou je možné snadno pro malé rozměry instalovat i v domě. Saunování má význam i pro zvyšování imunity a představuje formu otužování organismu.

Zahradní bazén

Pokud chceme využít hotového laminátového nebo nerezového bazénu, tak se musíme spokojit s délkou do 10 metrů. Pro skutečné plavce je to málo, ti by udělali na této vzdálenosti otočku a 2-3 tempa, ale pro běžného uživatele je to již vzdálenost, na které je možné plavat kondičně. Při výběru takového bazénu uvažte nejen estetické, ale i funkční kvality. Především uvažte, kde budou schůdky nebo schody – pokud vyplní celou kratší šířku bazénu, nebude možné provést otočku na pevné stěně na obou stranách bazénu. U venkovního bazénu si také budete muset rozmyslet jeho využití i v chladnějším období (v zimě). Pokud se nechcete zrovna otužovat, musíte myslet i na vyhřívání vody. Zastřešení bazénu zabrání znečišťování vody spadaným listím a přispěje k tepelné izolaci. V každém případě mohou hrát roli i provozní náklady.

Vířivka

Venkovní vířivka je vhodnou alternativou bazénu, pokud vám jde spíše o relaxaci než o kondici. Také spotřeba vody a provozní náklady na vytápění vody jsou nižší než u bazénu.

Další info, dodavatelé:

  • Aquamarine Spa, Praha – rozsáhlý sortiment bazénů, saun, infrasaun a vířívek a luxusního příslušenství. Pražská prodejna má svůj showroom.
  • Marimex – bazény a příslušenství, spíše plastikový low-cost.
  • Plavecký stadion Podolí – pokud skutečně chcete plavat. K dispozici také sauna a pára.
  • ColdFish – otužování a plavání v přírodě (připravuje se).