Rakytníkový olej se získává z plodů Rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides). Tato nejcennější součást rakytníku je tmavě oranžové barvy a získává se zpravidla lisováním za studena, aby se zachovaly důležité biologicky aktivních látky. Je doporučován na vnější i vnitřní použití. Obsahuje přírodní vitamíny, karoteny a nenasycené mastné kyseliny. Rakytníkový olej má pozitivní účinky na organismus, je vhodným doplňkem výživy při avitaminóze, působí podpůrně při infekčních chorobách a v období rekonvalescence pro regeneraci organismu. Obsažené látky ho řadí mezi významné antioxidanty (lapače volných radikálů).

Hlavní biologicky zajímavé součásti:

  • Flavonoidy snižují koncentraci cholesterolu v krvi, mají ochranné působení na organismus, působí jako antioxidanty a vážou volné radikály, chrání žíly a tepny a zvyšují jejich odolnost. Společně s karotenoidy zrychlují hojení ran, povzbuzují prokrvení pokožky a mají antibakteriální účinek. Díky tomu zmírňují zánětlivé stavy sliznic, podporují antibakteriální procesy, ve spojení s vitaminem C podporují hojení virových infekcí včetně oparů a chřipky.
  • Beta-karoten je stejně jako ostatní karotenoidy známým antioxidantem (neutralizuje volné radikály). Beta-karoten se v organismu přeměňuje na vitamin A, který zlepšuje zrak, chrání před šeroslepostí, pomáhá snižovat riziko onemocnění rakovinou prsu, plic, tlustého střeva, prostaty a mozku.
  • Provitamín D se v organismu se přeměňuje na různé druhy vitamínu D. Je nezbytný pro malé děti v období růstu kostí, posiluje kosti u starších lidí.
  • Vitamín E omlazuje a regeneruje pokožku, neutralizuje volné radikály, předchází neplodnosti a srdečním chorobám.
  • Vitamín K zvyšuje srážlivost krve. Jeho nedostatek způsobuje krvácení z různých orgánů a tkání.
  • Esenciální  mastné kyseliny jsou důležité pro prevenci kardiovaskulárních chorob. Rakytníkový olej obsahuje omega-3, omega-6 a omega-9 nenasycené mastné kyseliny. Je také zdrojem vzácné omega-7 mastné kyseliny, která se jinak vyskytuje jinak velmi vzácně.
  • Třísloviny působí proti průjmům a krvácení v trávicím ústrojí, mají detoxikační účinky, brzdí zánětlivé procesy v žaludku a ve střevech. Při zevním použití na kůži a sliznice mají stahující, protizánětlivý a antibakteriální účinek.

Možnosti užívání

Plody rakytníku řešetlákového

Plody rakytníku

Vnitřní užívání: Berte 5 kapek denně během jídla. Nejlepší je užívat rakytníkový olej přímo, nebo smíchaný s jogurtem, kefírem nebo kyselým mlékem. Pokud je vám chuť čistého oleje nepříjemná v ústech, můžete užívat i tobolky.

Zevní užívání: Rakytníkový olej je možné používat k mazání postižených míst, k výplachům ústní dutiny a krku, podávat ve formě obkladů nebo jako složku pleťových a vlasových masek. Olej je možné míchat s krémy, balzámy nebo s olivovým olejem. Existují i kosmetické přípravky s obsahem rakytníkového oleje.

Vyzkoušejte Rakytníkový olej za vynikající cenu!

» 100% Rakytníkový olej
» kapky 30 ml (Terezia Company)

Výrobek obsahuje výhradně 100% rakytníkový olej bez příměsí, konkrétně 100% olej z dužiny rakytníku řešetlákového. Je vhodný na vnější i vnitřní použití. Získává se z plodů Rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides) lisováním za studena se zachováním všech biologicky aktivních látek důležitých pro lidské zdraví.

» 100% Rakytníkový olej
» 50+10 tob. ZDARMA (Terezia Company)

Nyní v akci +10 tobolek ZDARMA!

Výrobek obsahuje výhradně 100% rakytníkový olej bez příměsí. Získává se z plodů Rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides) lisováním za studena se zachováním všech biologicky aktivních látek důležitých pro lidské zdraví. Tobolky pro snadné a pohodlné užívání.

» 100% Rakytníkový olej
» 50 ml (Pharma Activ)

Rakytníkový olej je multiminerální preparát s maximální vstřebatelností, který je bohatým zdrojem vitamínů ze skupiny A, C, E, K, B1, B2, B6, P, kyseliny listové, organických kyselin, karotenoidů, cukrů, tříslovin a mnoha minerálních solí. Je vhodným doplňkem výživy při avitaminóze, působí podpůrně při infekčních chorobách a v období rekonvalescence. Získáno z plodů pěstovaných v ekologicky čisté oblasti Sibiře.

Recenze a zkušenosti, diskuze

Jako dokumentaci účinků rakytníkového oleje přinášíme několik citaci ze zkušenosti zákazníků obchodu Pro zdraví:

  • Rakytníkový olej užívám vnitřně neředěný (místo multivitamínu), ale také vně, zředěný olivovým olejem (s výrobkem jsem spokojená).
  • Dobrý den, Rakytníkový olej jsem koupila pro svého tatínka, byl po operaci žlučníku. Od zdravotních sestřiček jsem slyšela, že je výborný na pooperační jizvy. Máme s ním opravdu dobrou zkušenost, rána se rychle hojila a olej byl i jako dezinfekce.
  • Předtím, než jsem Rakytníkový olej začal užívat, mě dost často bolel žlučník a žaludek. Nyní tyto problémy jsou o 90% méně časté.

Pokud máte vlastní zkušenosti s rakytníkovým olejem, můžete přispět do diskuze pod článkem.

Další info: Rakytník řešetlákový, olej (wikipedia).